Zalety implementacji automatyki przemysłowej

Zalety implementacji automatyki przemysłowej

Zalety implementacji automatyki przemysłowej

W dzisiejszych czasach, prawidłowe funkcjonowanie maszyn przemysłowych stało się czynnikiem tak samo istotnym, co posiadanie licznej, wyszkolonej kadry przemysłowej. Dotyczy to w szczególności tych gałęzi przemysłu, w których możemy zetknąć się z ogromnym popytem. Wraz z zapotrzebowaniem ze strony klientów, zwiększeniu ulega również wyczulenie na wysoką jakość wytwarzanych produktów. W produkcji masowej, bo to o niej mowa, coraz częściej sięga się więc po nowoczesne serwonapędy oraz inne maszyny, zdolne do zachowania stałej efektywności nawet przy wielogodzinnej, powtarzalnej pracy. W niniejszym artykule opowiemy o zaletach tego rozwiązania, cieszącego się coraz większą popularnością pośród polskich przedsiębiorców.

Przewaga nad czynnikiem ludzkim

Inteligentny proces produkcyjny to przede wszystkim taki, w których udział pracownika zostaje zredukowany do minimum. Czynności, takie jak chociażby frezowanie, lutowanie tudzież sortowanie, są obecnie wykonywane przez zaawansowane roboty. Rola człowieka ogranicza się tu przeważnie do wstępnego uruchomienia i zaprogramowania maszyn, a także monitorowania ich pracy. Precyzja robotów przewyższa wielokrotnie nawet najbardziej wprawionego pracownika, umożliwiając nam na zauważalne zwiększenie dziennej produkcji i sprostanie wysokim wymogom naszych klientów. Powtarzalność serwonapędów i tym podobnych urządzeń sprawia przy tym, że automatyka przemysłowa czyni nasz zakład znacznie bezpieczniejszym. Niemal do zera spada tu bowiem ryzyko groźnych wypadków, ponieważ wszystkie złożone czynności będą wykonywać wyłącznie maszyny.

Niezawodność automatyki przemysłowej

Inteligentne urządzenia produkcyjne to także niezawodność, zapewniona przez najwyższej klasy podzespoły. Roboty nie wymagają bowiem częstej wymiany, zaś regularne przeglądy sprawią, że będziemy w stanie korzystać z nich przez wiele lat. Inteligentny proces produkcyjny obejmuje również nowoczesne systemy, pozwalające na stworzenie przejrzystego, cyfrowego środowiska, w którym wszystkimi procesami możemy sterować z jednego miejsca. Przykładem są tu chociażby rozwiązania, oferowane przez renomowaną firmę Schneider Electric, obejmujące komputery przemysłowe oraz zaawansowane moduły sterujące.