Prawidłowo funkcjonująca instalacja elektryczna to podstawa w każdej firmie, chcącej uniknąć kosztownych zastojów oraz częstych napraw i wymian maszyn. Szczególnie, że w dzisiejszych czasach, praktycznie wszystko opiera się na wykorzystaniu różnych technologii. Pakowanie, produkcja czy też obróbka elementów są tu tylko niektórymi z przykładów. Co więcej, wraz z rozwojem firmy, konieczna staje się rozbudowa instalacji, w celu optymalnego zabezpieczenia nowych urządzeń oraz dostarczenia im zasilania o odpowiednim poziomie. To z kolei wymaga od nas chociażby dokładnego zapoznania się ze schematem podłączenia różnicówki, aby możliwe było uniknięcie późniejszych komplikacji. W niniejszym artykule opowiemy o najważniejszych kwestiach, związanych z zakupem najistotniejszych części instalacji elektrycznych.
Rozdzielnice modułowe są odpowiedzialne za prawidłowe doprowadzenie zasilania do wielu pomieszczeń, a także zabezpieczenie obwodów przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Ze względu na swoją wszechstronność, to właśnie te typy rozdzielnic uchodzą za najpopularniejsze, zarówno pośród klientów biznesowych, jak i indywidualnych. Na rynku dostępne są zarówno modele natynkowe, jak i podtynkowe oraz hermetyczne. Ponieważ rozdzielnice te umieszcza się na ścianie, proces instalacji jest bardzo prosty i szybki. Urządzenia modułowe odznaczają się również szerokim zakresem poziomów szczelności, co pozwala na zamontowanie ich zarówno wewnątrz zwykłych pomieszczeń, jak i w lokacjach o skrajnych warunkach. W przypadku tych drugich, szczelność skrzynki powinna być oznaczona certyfikatem IP55 – IP66.
Wyłącznik różnicowoprądowy, nazywany też różnicówką, to element instalacji nie mniej istotny, niż rozdzielnice modułowe. Urządzenie to ma za zadanie odciąć dopływ prądu w momencie, gdy jego wartość w przewodzie fazowym nie będzie równa wartości w przewodzie zerowym. Dzięki temu, stanowi ono skuteczne zabezpieczenie zarówno przed porażeniem wskutek bezpośredniego dotknięcia kabla, jak i wybuchem pożaru. Przykładem niezawodnego urządzenia tego typu jest chociażby model Acti 9, oferowany przez uznaną firmę Schneider Electric. Dzięki załączonemu schematowi podłączenia różnicówki, instalacja wyłącznika Acti 9 jest procesem niezwykle przejrzystym. Co więcej, wyłączniki różnicowoprądowe renomowanych marek charakteryzują się znakomitą żywotnością, sięgającą nawet 10 000 cykli.