Pojęcie zrównoważonego rozwoju coraz częściej przewija się przez słowniki polskich przedsiębiorców. Sterowniki programowalne zastępują konwencjonalną obsługę manualną, zaś na terenie firm możemy zaobserwować rosnącą liczbę paneli fotowoltaicznych. Nie dziwi więc fakt, że w oczach wielu osób, fenomen ten uchodzi za swoistą rewolucję przemysłową. Myli się jednak ten, kto uważa, że rozwiązania te są wyłącznie kosztownym, modnym trendem. Nasza planeta od lat pada bowiem ofiarą szkodliwych efektów działalności człowieka. Topnienie lodowców, efekt cieplarniany, wymieranie gatunków – wszystko to jest następstwem postępującego przemysłu, gnającego za rosnącymi wymogami. Zróżnicowany rozwój stanowi tu swoisty kompromis, łączący w sobie zwiększenie wydajności firmy, przy jednoczesnej redukcji emisji szkodliwych substancji oraz zużycia naturalnych złóż. W niniejszym artykule opowiemy, dlaczego warto zamienić dotychczasowe obiekty przemysłowe w nowoczesne, inteligentne budynki.
Inteligentne systemy, obecne w budownictwie Smart Building, mają za zadanie usprawnić funkcjonowanie obiektu w taki sposób, aby zużycie energii odbywało się w sposób zoptymalizowany. Nawet, jeśli nie pozyskujemy prądu i ciepła ze źródeł odnawialnych, technologie pokroju sterowników programowalnych dostosują intensywność pracy urządzeń do aktualnych potrzeb. Równie popularnym rozwiązaniem jest tu także użycie inteligentnych termostatów oraz ściemniaczy, zintegrowanych z bazą pogodową. Dzięki temu, warunki w pomieszczeniu będą odpowiadać zmiennej temperaturze oraz zachmurzeniu, bez konieczności ciągłej zmiany ustawień przez pracowników.
Jak zauważają eksperci, nawet montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych na terenie naszego zakładu ma bardzo pozytywny wpływ na wizerunek przedsiębiorstwa. Powód jest tu bardzo prosty – najzwyczajniej w świecie zwracamy coraz częściej uwagę na stosunek firm do troski o środowisko. Nie inaczej jest też w przypadku potencjalnych partnerów biznesowych. Przedsiębiorstwo, stawiające na inteligentne budynki, ma bowiem większe szanse na pozyskanie istotnych partnerów i zwiększenie swojej atrakcyjności rynkowej. Warto jest zatem pomyśleć nad przynajmniej częściową implementacją nowoczesnych rozwiązań. Chociaż koszt takiej inwestycji może nam się początkowo wydawać dość wysoki, tak korzyści z niej płynące sprawiają, że wydane pieniądze zwrócą nam się naprawdę szybko.